EL519 SE Amp

Új lap - 1

Ezzel a csővel un. kiterjesztett triódás üzemmódú erősítőt szerettem volna építeni. Először a Tim Paravicini féle EAR859-el próbálkoztam, amihez elég jó leírást találtam a Hifi News 1994 novemberi számában.

Sajnos a kimenő trafóról semmilyen konkrét információval nem rendelkeztem, előbb 5k majd 6k illesztéssel próbálkoztam. A kapott eredmények messze elmaradtak a várttól. Mind teljesítményben, mind felső határfrekvencia tekintetében csalódást okozott.
Még nem adtam fel, ráakadtam Bob Danielak kapcsolására, amit a Glass Audio 1998 májusi számában publikált.

Ehhez újabb meghajtó csövekre és újabb trafókra volt szükségem. Fleta, aki akkoriban a hálózati toroidokat és a kísérleti kimenők csévéjét is készítette nem győzte tekerni nekem a rézhuzalt. (Sajnos vele később megszakadt a kapcsolatom.)
Ezekbe a kísérletekbe annyi pénz beleöltem, hogy abból két PP erősítőt is megépíthettem volna. Bánatomra ez a kapcsolás is "lomhának" bizonyult. A "House of the Rising Sun" az Ortofon tesztlemezről úgy szólt, mintha  láthatatlan kezek azonnal lefogták volna a cintányért, miután ráütöttek.
Időközben viszont annyi cső, trafóvas és cséve összegyűlt, hogy muszáj volt valamit kezdenem velük. Aztán valaki a fórumról felvetette: nézzek már rá, hogy ennek a végcsőnek triódába kötve milyen egyenes a karakterisztikája. Így született meg ez az erősítő.
Csőből addigra volt már elég választék.

Meghajtó csőnek megint az E280F vált be, bár megpróbáltam ide az E810F-et és annak az orosz változatát a 6ZS52P-t is. Utóbbi kettőnél láthatóan torzult a jel teljes kivezérlés közelében, amin egy anódról-anódra visszacsatolás segített, de ennél az erősítőnél ezt is szerettem volna elkerülni.

A fűtéstrafó az előző kísérletekből maradt, tekertettem hozzá egy anódtrafót előfeszültség tekerccsel. Az erősítő dual mono kialakítású lett, mindkét oldal külön tápot kapott.

A fűtőtrafó lehetőséget nyújt P-s sorozatú csövek használatára is:

A végső kimenőket megint csak Mayky készítette 800 ohmra, ami SM102B-vel bevasalva és mérve megint inkább 1000 ohmot mutatott.

A méréskor kapott jelalakok végre megnyugtatóan alakultak:


                    100 Hz négyszögjel (5V/div)


                    1 kHz négyszögjel (5V/div)


                    10 kHz négyszögjel (5V/div)

... és még két nyalánkság:


                    40 Hz négyszögjel (5V/div)


                    20 kHz négyszögjel (5V/div)

És mindezt visszacsatolás nélkül hozta!
Dobozoláskor ügyeltem a csövek elburkolására, mert az 509-nek az anódsapkája (ellentétben a 807-es csőjével) nem fedi el teljesen az anódkivezetését és a gyerekeim még kisebbek voltak. Így született ez a ceruzatartós, süllyesztett csöves megoldás:

Az évek alatt egyik kedvenc erősítőmmé vált. Ha SE hangra vágyok, ma is ehhez nyúlok először...

««       »»
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)