Előerősítők, RIAA korrektorok

Új lap - 1

Ahhoz, hogy a hanglemez barázdáiból a hangszedő által kinyert információból ismét zene lehessen, szükségünk van egy korrekciós erősítőre.
Ennek az előerősítőnek több feltételt is teljesítenie kell egyszerre:
- megfelelő bemeneti ellenállással kell rendelkeznie ami illeszkedik a hozzá kapcsolódó hangszedőhöz
- nagy erősítéssel kell rendelkeznie, hogy a néhány mV bemeneti jelből a végerősítő meghajtásához szükséges több száz mV-ot elő tudja állítani
- frekvenciamenete a lehető legpontosabban kövesse a ma már szabványosnak tekinthető RIAA görbét (így éppen ellentettje lesz a vágáskor használt korrekciónak)
- mindezt a lehető legjobb jel-zaj viszony mellett kell elérnie
Ma már szinte nem is készül olyan gyári erősítő, ami tartalmazná ezt a korrekciós fokozatot, de régen sem volt egyszerű hozzájutni igazán jó minőségű és megfizethető árú előerősítőhöz.
Több gyári készüléket megvásárolva és meghallgatva arra a következtetésre jutottam, mint a legtöbb hobbista kortársam, megpróbálok magam építeni egyet.
Persze félvezetős elektronikákkal kezdtem, ami már csak az alacsonyabb tápfeszültség igénye miatt is kézenfekvő volt. Akkoriban mindenki a félvezetők lázában égett, egyre másra jelentek meg az alacsony zajú analóg erősítő IC-k. A folyóiratokban és könyvekben rengeteg jól bevált kapcsolást jelentettek meg. Ma sem állítom, hogy ez holtvágány lenne, de időközben az elektroncsövek világa magával ragadott...

««       »»
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)