6C33C SE Amp

Új lap - 1

Ha valaki csöves SE erősítő építésre adja a fejét, annak megkerülhetetlen ez az impozáns kettős trióda. Aki fogott már a kezébe ilyen csövet, érti mire gondolok...

Rengeteg kapcsolás kering a neten 6C33C-vel, némelyiket érdemes óvatosan kezelni. Ez a cső nem adja egykönnyen magát.
Én "Romy a macska" ötletéből indultam ki: http://www.goodsoundclub.com/PDF/Melquiades_SET.pdf
A többszöri átépítés során is megmaradt az a koncepció, hogy egyetlen csővel oldjam meg a meghajtást.

A 6C33C minden tekintetben nagy,  mindkét csőfelét felfűtve 60W anód disszipációra képes, szemben a népszerű 6550 42W-jával.  Ha a két fűtőszálat párhuzamosan kötve 6,3V-al fűtjük akkor 6,6A-al, ha sorosan 12,6V-ról akkor 3,3A-al kell számolnunk, +-10%. A vastag üvegburán belül a két trióda össze van kötve, külön-külön nem használható, de ha 6,3V-al fűtjük, megtehetjük, hogy csak az egyik felét izzítjuk be, így is 45W anód disszipációval számolhatunk. Sturbi folytatott ilyen irányú kísérleteket.
Ez a párhuzamosan kötött trióda "kényszerházasság" sajnos meglehetősen nagy eltérésekhez vezet a csövek között. Az évek alatt több tucat ilyen cső megfordult nálam, bizony nem volt egyszerű párokat találni közöttük.
A végcső viszonylag alacsony feszültségről, de 200-220mA árammal dolgozik, itt már nem volt gazdaságos az áteresztő tranzisztor a tápban, maradt a fojtótrafó. A meghajtáshoz viszont magasabb feszültségre volt szükségem, annál maradt a régi koncepció. 12,6V-ról fűtöttem, így kisebb áramot kellett elviselni a foglalatnak. (Ez már az utolsó tápverzió, de csak a soros ellenállásokban más mint az első volt.)

Ekkora áramoknál eleve külön fűtőtrafóban gondolkodtam és monoblokk erősítő megoldásban. Így is erősítőnként van egy SM102B kimenőtrafó, két 100 VA-es toroid és egy 5H-is fojtótrafó.

A kimenőket Mayky készítette. Bevasalása SM102B hiperszil maggal történt. Próbáltam VAC és Tolnai vasakkal is, SE-ben olyan nagy különbséget nem hallottam, nem mértem. Mayky 800 ohmosra számolta a kimenőt, mérve ez inkább 1000 ohm, ezért is írtam ezt a kapcsolási rajzokra.

Sokat kísérleteztem a meghajtással, több változtatást, átépítést is megélt ez az erősítő. Amivel kezdtem a 6E5P (6Э5П) (filléres cső volt akkoriban, 200-300Ft-ért hozzá lehetett jutni) nagyon jó hangúnak bizonyult, de csak triódába kötve. Így viszont érzéketlen volt az erősítő. A nagyerősítésű RIAA után jó volt, de a CD  már nem tudta teljesen kihajtani.

A Siemens E280F-re euro21 hívta fel a figyelmemet, triódának kötve ideális meghajtó csőnek bizonyult. A HAM bazárban akkoriban 1900 Ft-ért hozzá lehetett jutni, ma 2019-ben már 4900 Ft, de még így is megéri. Ekvivalens a D3a-val, csak ahhoz nehezebb volt hozzájutni, no meg drágább is volt.

 

A végleges megoldás így néz ki.

A jó kimenőhöz, szép jelalakok társulnak.


                    100 Hz négyszögjel


                    1 kHz négyszögjel


                    10 kHz négyszögjel

           
          10 kHz négyszögjel komplex terhelésen (8 ohm+820nF)

A fotókkal ellentétben ma már nem Mundorf Supreme, hanem K75-10 csatolókondenzátor van benne.

200 °C körüli búra hőmérsékletével igazi téli erősítő, jól befűti a zeneszobát.

Nagyon szép triódás csöves hangja van, és a  15W amit teljes sávszélességben tud, már sokféle hangdobozhoz elegendő.

 

««       »»
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)