Hangszedők

Új lap - 1

Az első hangszedőm, amit azért vásároltam, hogy lecseréljem az akkor hozzám került Tesla NC440 lemezjátszó gyengécske gyári hangszedőjét, egy Ortofon OM5E volt.



950 Ft-ért vettem 1990-ben leárazva a Ramovill alkatrészboltjában. Jó vételnek bizonyult, és ezzel egy életre elköteleződtem az Ortofon cég hangszedőinek. Ez a típus ma is elérhető, 2019-ben 16800 Ft az ára.
A következő hangszedőmet 4 évvel később vásároltam 3600 Ft-ért az akkoriban használt NAD5120-as lemezjátszómhoz. Ez az Ortofon 320U, még mindig MM (mozgó mágnesű) volt. Nálam nem sokáig zenélt, de az apósom mind a mai napig használja a lemezjátszóval együtt.



Még azon az éven beszereztem egy Ortofon MC10S hangszedőt 11000 Ft-ért, ami belekerült a NAD-ba. Hamar rá kellett jönnöm, hogy a Hifi Magazinnak igaza volt, amikor az MC hangszedők mellett szállt síkra. Sokkal teresebb, elevenebb lett a hangkép, pedig akkor még csak egy kölcsön STM-72 MC trafóval használtam. 1998-ban vettem az MC10S-ből még egyet tartalékba, akkoriban az ANNEX forgalmazta és azt már 28600 Ft-om bánta.



A kettő között volt még egy rövid kalandom egy Ortofon MC15S-el. Lendületesebben szólt mint a 10S, de rövid életűnek bizonyult, megszakadt az egyik tekercse. Ez volt az egyetlen hangszedő, ami nálam tönkrement.
2012-ben már nem gyártották ezt a hangszedő családot, sőt a korábban kinézett Samba is lekerült a Hangszóróbolt kínálatából, így esett a választás az Ortofon Vivo Red-re. Ez bár olcsó alacsony kimenetű MC-nek számított, így is 59600 Ft-ba került.



2018-ban aztán rám mosolygott a szerencse, jutányos áron hozzájutottam egy Ortofon HMC30 hangszedőhöz. Ez már egy más világ, nem a belépőszint. Ahogyan H.G. találóan megfogalmazta: "Rendkívül testes és dinamikus, a felső tartománya kiegyenlített, nem tolakodó, nem kemény. A közepe bársonyosan lágy."

««       »»
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)